Psaní S/Z

Při psaní předpon s, z nebo vz je nejdůležitější si vždy uvědomit, co dané slovo vyjadřuje. Podle toho, co znamená, pak rozhodneme, kterou z předpon napíšeme. Každá z třech předpon vyjadřuje totiž něco jiného.

Předpona S : Shora dolů a z povrchu pryč  

Předpona S slouží k vyjádření pohybu shora dolů.

Předpona S : Směr dohromady, na jedno místo

Předpona S také vyjadřuje směr dohromady,

Zmenšení objemu až zánik 

Pokud se něco zmenšuje protože to shnije, scvrkne se nebo se to spálí. ,

státní správa, spravovat majetek (mít jej na starost), spravit auto (uvést do provozu, odstranit závadu), ALE zpráva (informace), zpravit (informovat) stěžovat si (naříkat), ALE ztěžovat si život (komplikovat) sběh lidu, ALE válečný zběh (uprchlík, dezertér) skroutit (splést dohromady), ALE zkroutit (překroutit) sužován hlady (trápen), ALE zúžená silnice (od slova úzká) slevit ze svých požadavků, sleva zboží, ALE zlevnit zboží strhat z někoho šaty, ALE ztrhaný výraz (uštvaný) sbít prkénka, stlouci dřevené krmítko (přibít k sobě, zhotovit), ALE zbít soupeře, ztlouci zlodějeVhodné úlohy k procvičení

Psani S-Z

Standard x standarta

Slovo standard označuje něco běžného, obvyklého a ustáleného. Píšeme s D na konci, stejně tak s D píšeme odvozená přídavná jména jako standardní, nadstandardní atd.

Naopak standarta je označení pro vlajku s nějakým nápisem. Velmi často se v tomto spojení myslí státní symbol, prezidentská vlajka.

 

Příklady:

Do standardní výbavy auta patří tempomat.

Hotel poskytuje několik nadstandardních apartmánů.

Naštěstí kupuje obuv standardní velikosti.

Byla zvyklá na určitý životní standard.

Jedním ze státních symbolů České republiky je prezidentská standarta.

Na prezidentské standartě je napsáno, že pravda zvítězí.

Demonstranti nesly standarty s výzvou za světový mír.